Used 2020 Coachmen RV Freedom Express Ultra Lite 279RLDS Travel Trailer
Coachmen Freedom Express Ultra Lite travel trailer 279RLDS highlights:
- Sofa with End Tables
- U-Shaped Dinette
- Private Bedroom
- Large Pantry
This Freedom Express Ultra Lite travel trailer is perfect for a couple or for a small family. You will enjoy your own private bedroom with a queen bed, and your guests can sleep on the sofa or U-shaped dinette once folded down for the night. This unit includes a removable resin outdoor table that can go in front of the dinette inside or serve as the kids' table outside. The rear living area is open and inviting thanks to the slide out, and the full bath features a skylight above the 30" x 36" shower. This unit also includes a pantry for your dry goods and an entertainment center with an LED TV!
With any Freedom Express Ultra Lite travel trailer by Coachmen, you will appreciate the ease of towing behind your family vehicle. All the tanks are located under the floor to lower the center of gravity for increased storage capacity and improved handling down the road. Inside of each trailer, you'll enjoy features such as LED lighting throughout, Congoleum Designer Carefree flooring, an LED TV, plus a double-door refrigerator, just to name a few. The pass-through storage with an LED light strip allows you to easily bring along those larger camping items, plus there is an electric awning with LED lights outdoors, as well as an exterior shower station to wash off your hiking boots. Come see how you have the freedom to explore in a Freedom Express Ultra Lite travel trailer today!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 27904RB
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| Dry Weight | 5802 lbs |
| Cargo Capacity | 1798 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2FETB3LW012046 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


