Used 2020 Coachmen RV Freelander 23FS Chevy 4500 Motor Home Class C
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886Coachmen Freelander Class C gas motorhome 23FS highlights:
- Value Leader Unit
- Full-Wall Slide
- Bunk Above Cab
- U-Shaped Dinette
- Large Closet
Because of the full-wall slide that has been included in this Freelander Class C gas motorhome, you will get to experience the freedom of extra space while you travel. You'll also have a comfortable place to lounge with the U-shaped dinette while the family chef prepares a hearty meal on the three-burner range in the kitchen. If you are assigned to dish duty, you will certainly appreciate having a double-bowl sink to get the job done, and you can even clean up with a hot shower underneath the bathroom skylight before heading to bed.
With the Freelander motorhome you will get a reliable and quality Class C gasoline coach that contains more factory-installed features than anyone else. The Freelander features Azdel composite walls and a fiberglass exterior to keep the entire structure lightweight, and is has been prepped for solar panels to make it easier for you to go off-grid whenever you choose to do so. LED lighting and high-quality furnishings, like the nutmeg wood grain cabinets and kitchen backsplash, give the Freelander's interior a touch of elegance, and the reclining cab seats will be helpful to have as you make your way across the countryside.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $14,687
Sale Price: $57,878
Stock# NCR5914
Chassis: Chevy 4500
Interior Color: 1
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | 1 |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14200 lbs |
| Dry Weight | 10750 lbs |
| Cargo Capacity | 3425 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 19777 |
| Engine | 6.0L V8 |
| Chassis | Chevy 4500 |
| Horsepower | 341 hp |
| Fuel Capacity | 57 gals |
| Wheelbase | 177 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 373 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4600 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas Electronic Ignition |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 40 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" TV with DVD |
| Awning Info | 17' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 20000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1HA6GUCG5KN005914 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


