Used 2020 Coachmen RV Spirit Ultra Lite 2557RB Travel Trailer
Coachmen Spirit Ultra Lite travel trailer 2557RB highlights:
- Full Rear Bath
- Outside Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Pass-Through Storage
- Max Bed Storage
- Pet Center Plus
You're going to love the extra space you have in this travel trailer thanks to the large slide out in the main living area. The kids can play with the dog on the floor, while you and your spouse relax on the sofa or at the U-shaped dinette. Prepare dinner indoors on the three burner cooktop, or use the outside kitchen if the weather is nice. After a day of hiking, you'll want nothing more than to clean up before bed and the full rear bath will allow you to do just that. This model also includes a pet center plus, which is a convenient food and water storage, and a soft pet bed.
The Spirit Ultra Lite travel trailers by Coachmen allow you to camp with convenient features such as the motion activated pass through storage and fishing pole storage, the power awning, the exterior dog wash, and the bottle opener. Each model includes a wireless phone charger, lighted USB ports, plus an AM/FM/CD/DVD Bluetooth stereo to keep your tablet charged and the party going. You can easily prepare meals each day with the Furrion oven and each model features seamless thermo foil wrapped countertops with a deluxe high rise faucet for easy clean-up. You can be sure to enjoy years of use with these travel trailers since they are constructed with Azdel composite panels in place of luaun plywood, a laminated, aluminum framed floor and sidewalls, plus the heated and enclosed underbelly allows you to extend your camping season!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# UT980735
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 648 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5842 lbs |
| Cargo Capacity | 1758 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 14" |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SBRB5MS039632 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


