Used 2020 CrossRoads RV Longhorn 298BH Travel Trailer
CrossRoads RV Longhorn travel trailer 298BH highlights:
- Rear Corner Bathroom
- U-Shaped Dinette
- Front Private Bedroom
- Fireplace
- Outside Shower
What more could you possibly want from this bath and a half travel trailer with dual entry doors! There is not only a front private bedroom with your own private half bath, but also a set of rear bunk beds for your kiddos. Conveniently next to the bunk beds is the rear corner bathroom which will come in very handy at night. The U-shaped dinette and jackknife sofa slide out helps to add more walking around space, as well as provide a comfortable place to enjoy a meal, play a card game or relax on after a fun-filled day in the sun. If you don't feel like cooking indoors then simply head to the outside kitchen and start grilling up some juicy burgers!
You will find that every floorplan has been carefully designed to maximize storage, comfort and convenience with these Longhorn travel trailers by CrossRoads RV. With 7 ft. interior heights, even your tallest member can enjoy walking around freely. The extreme weather package with a totally enclosed and heated underbelly with forced heat allows you to travel anytime of the year and the molded rain gutters with 3" drip spouts keeps things running smoothly too. A few other exterior features you will enjoy are the aerodynamic front end for more fuel efficiency, the outside shower with hot and cold water, and the backup camera prep to help eliminate any bumps or dings. The interior offers plenty of at home features you will enjoy also like the stainless steel appliances, the spacious shower/tub, and the three decor choices available for you to choose from. Start making memories today in any one of these Longhorn travel trailers by CrossRoads RV!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# UT2900392
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 828 lbs |
| Dry Weight | 6814 lbs |
| Cargo Capacity | 2806 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT29828LS379093 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


