Used 2020 CrossRoads RV Redwood 4001LK Fifth Wheel
Redefine luxury in this elegant fifth wheel featuring a massive rear kitchen and residential-grade finishes.
Redwood RV Redwood fifth wheel 4001LK highlights:
- Rear Kitchen
- Four Slides
- Theater Seats
- Bath and a Half
- Master Bedroom
- Ceiling Fan
You’re going to be captivated by the elite craftsmanship and "home-on-wheels" luxury of this Used 2020 CrossRoads RV Redwood 4001LK! As the pinnacle of luxury fifth wheels, the Redwood is specifically engineered for full-time living or extended stays. You’ll love the unique rear kitchen (LK) layout, which provides a massive amount of "waterfall" solid-surface counter space, high-end residential appliances, and even a built-in dishwasher. The center of the coach is a sprawling "great room" featuring theater seating, a cozy fireplace, and a large LED TV, all framed by 8-foot tall slide-outs that create an incredible sense of vertical space!
The 4001LK is a masterclass in privacy and convenience, featuring a bath-and-a-half floorplan so your guests never have to enter your private suite. The front master retreat is a true sanctuary, boasting a King-size bed slide-out, a second fireplace, and a massive front bathroom with a residential shower and a huge walk-in closet equipped with washer/dryer prep. Built on the custom FIT 2.0 chassis with 8,000 lb. axles and Falcon hydraulic slide systems, this Redwood offers a foundation that is as robust as its interior is beautiful!
Choosing Campers Inn RV for your pre-owned purchase means you’re gaining a lifelong travel partner dedicated to keeping you on the road. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, treating every customer like a member of our own camping family. When you take home this 2020 Redwood 4001LK, you’re backed by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—which gives you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. Even with a pre-owned unit, our team is committed to providing a thorough, expert walkthrough of all your fifth wheel's high-tech systems—from the 6-point hydraulic auto-leveling and Whisper Quiet dual A/C system to the central vacuum and iN-Command smart control system—so you can head out with total confidence!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $7,003
Sale Price: $52,995
Stock# 111918Z
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3152 lbs |
| Dry Weight | 15088 lbs |
| Cargo Capacity | 2534 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 89 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40100 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | BR 39" LED HDTV |
| Awning Info | Electrical w/ LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF40022L9340215 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


