Used 2020 CrossRoads RV Sunset Trail SS331BH Travel Trailer
CrossRoads Sunset Trail travel trailer SS331BH highlights:
- Walk-Through Full Bath
- Triple Slides
- Dual Entry
- Fireplace
- Kitchen Island
- Outside Camp Kitchen
After looking for the perfect travel trailer for your bigger family, your search is over! You can comfortably sleep nine people each night thanks to the private bunkhouse with two bunks and a jack knife sofa, the king bed in the front bedroom, and the tri-fold sofa and XL dinette. This model features a walk-through bath that leads to the front bedroom and a convenient half bath with it's own exterior entry door! Cook dinner on the outside kitchen after preparing the meal using the counter space on the kitchen island and maybe make more food inside with full amenities.
The Sunset Trail travel trailers by CrossRoads RV allow you to extend your camping season with the Extreme Weather Package that includes a reflective heat barrier, a heated and enclosed underbelly, and a 13,500 A/C. You'll enjoy many convenience features such as Keyed-A-Like locks, an HDMI Bluetooth stereo, solid doors to the bedroom, and cross ventilation slide windows that allow the fresh spring air in. These models also include Secure Stance entry steps, a ground stable structure with a 500 lb. weight rating that is adjustable and self-storing to make camping even easier, and you can choose the optional 50 AMP service over the 30 AMP standard.
**This price includes a $1000 finance incentive. Camper MUST be financed by Jerry’s Campers and RV Center or incentive will be forfeited** Visit us today at Jerrys in Lennox to check out our great selection of Campers or call one of our sales professionals at 605-647-4106 to schedule a Walk Around.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $1,000
Sale Price: $24,999
Stock# RV0912A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 936 lbs |
| Dry Weight | 7671 lbs |
| Cargo Capacity | 2175 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT3312XL5350763 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


