Used 2020 Cruiser MPG 2975RK Travel Trailer
CLEAR Title
2020 CrossRoads Cruiser MPG 2975RK
Clear Title
STK: E251
AS-IS
This unit just arrived from auction and has not been checked out by a tech yet. We are only aware of hail damage, that is why it is selling as-is. For more information, call 660-885-5555 and ask for Matt OR 660-924-1196 for Andy!
Cruiser MPG travel trailer 2975RK highlights:
- Rear Kitchen
- Single-Bench Dinette
- Dresser/Wardrobe
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
Are you looking for a comfortable travel trailer to take across country or to local RV parks? Just imagine you and your favorite person set up at the campsite relaxing under the 20' awning while someone makes dinner on the outside kitchen with this MPG travel trailer. Afterwards, you can draw straws to find out who will be washing the dishes inside. You will find all the appliances needed to make any meal indoors, plus lots of counter space. There is a unique single-bench dinette that you might like to use when guests are over. The king bed in the front bedroom gives you plenty of room like at home, plus you will find storage along the front wall and a dresser/wardrobe in the corner.
With any Cruiser MPG travel trailer, you will appreciate the five-sided aluminum-constructed body that is towable by your half-ton truck. The high-gloss fiberglass exterior and front cap will turn heads at any campsite. Inside, you can enjoy the residential-style furniture with top-stitching, the barrel roof, the Shaw carpet with R2X stain-resistance treatment, and the king-size bed that makes you feel like you haven't left any comforts back home. It's time to start making more memories per gallon with your favorite MPG travel trailer today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# E251
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 706 lbs |
| GVWR | 9506 lbs |
| Dry Weight | 6634 lbs |
| Cargo Capacity | 2840 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5RXHB3323L1428426 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


