Used 2020 Cruiser Shadow Cruiser 289RBS Travel Trailer
Cruiser RV Shadow Cruiser travel trailer 289RBS highlights:
- Dual Entry
- Full and Half Bath
- Bunkhouse Suite
- Two Slides
- Queen Bed
Traveling in this Shadow Cruiser travel trailer is like traveling in your own home on wheels. Every home-like convenience has been added to this trailer making it the perfect complement to your next family getaway. The private bunkhouse suite and private bedroom give this trailer the ability to sleep seven people, and the full and half bath provide enough space for all of those people to get ready each morning. This travel trailer also features two slides, providing your family with more interior space!
The Cruiser RV Shadow Cruiser travel trailer has multiple floorplans to choose from, so whether you and your spouse are looking for a weekend getaway, or you want to take the whole family on vacation, there is a model for you! These trailers may be light in their construction, but they are packed full of helpful amenities, such as a double-door refrigerator, steel ball-bearing, full-extension drawer guides, LED lighting, and an LED-lit pass-through storage that allows you to bring along all of the camping gear you may need. With each unit, you'll also enjoy a power awning with an LED light strip so that you can enjoy your evenings surrounded outdoors with loved ones.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# CT680295
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 9620 lbs |
| Dry Weight | 6920 lbs |
| Cargo Capacity | 2668 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 87 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5RXDB3523LN424333 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


