Used 2020 Dutchmen RV Aspen Trail 3230BHS Travel Trailer
Handy man special! TEAR IN FLOOR. This is A LOT of camper for the money!Dutchmen Aspen Trail travel trailer 3230BHS highlights:
- Front Private Bedroom
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
- Three-Burner Range
- Spacious Bunkhouse
Don't pass up your chance to camp in luxury with this Aspen Trail travel trailer! The rear private bunkhouse is sure to be a hit with your kids. Inside the bunkhouse there is not only one set of bunk beds on a slide, but there is also a second set of bunk beds on a slide, two closets, plus a TV shelf with storage below it. The full bathroom is even located just outside of the bunkhouse which will come in very handy at night. Everyone will love gathering together for meal time at the U-shaped dinette and sofa, but if you want to breathe in the fresh air while you eat, then grab a chair and table from the exterior mega pass-through storage compartment and set it up underneath the 18' power awning!
Each Aspen Trail travel trailer and toy hauler by Dutchmen RV is ready to hit the road anytime of year thanks to the heated and enclosed underbelly keeping all of its vital components protected from the elements! These units are packed with standard features that will make your camping trips better and easier, from the seamless thermofoil countertops to the exterior mega pass-through storage compartment with LED lighting. Everyone will enjoy themselves, even your tallest member, thanks to the 82" interior height and the 72" slide out height. The Aspen Trail Upgrade Package comes standard on every model and includes luxurious features like a queen Everdream mattress, a Bluetooth stereo with CD/Aux, and upgraded Beauflor linoleum throughout. So what are you waiting for? Come choose the Dutchmen RV Aspen Trail model that best suits you!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $25,000
Sale Price: $14,999
Stock# DA3204U
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1000 lbs |
| Dry Weight | 8100 lbs |
| Cargo Capacity | 1580 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT32325L8923204 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


