Used 2020 Dutchmen RV Coleman Light 3015BH Travel Trailer
Dutchmen Coleman Light travel trailer 3015BH highlights:
- Bunkhouse
- Dual Entry/Exit
- Sofa
- Queen Bed
- Outside Kitchen
This travel trailer with double slides has all the features you will want as you camp away from home. The outside kitchen is perfect for cooking and enjoying breakfast outdoors before your day. Inside, you'll find a three burner range to whip up dinner. The kids will love having their own space in the bunkhouse that includes plenty of space for them to move around or play on the floor. This unit features a front bedroom with a queen bed and curtains for a little extra privacy. The full bathroom includes a second entry into the trailer for an added convenience when having fun outdoors.
The Coleman Light models are for campers that want a durable, four seasons RV with an enclosed and insulated underbelly, power stabilizer jacks, and an outside shower with hot and cold water connections. You'll enjoy features such as a power awning with an LED patio light, solar charging connection, and back up camera prep. These units include stainless steel appliances, Everwear luxury furniture, a large kitchen sink, plus under the bed storage for extra blankets and board games. Choose your favorite layout today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $1,500
Sale Price: $21,495
Stock# 932291
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 9 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 816 lbs |
| Dry Weight | 7030 lbs |
| Cargo Capacity | 2650 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Patio Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT30127LM932291 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


