Used 2020 Dutchmen RV Kodiak Ultimate 2921FKDS Travel Trailer
Dutchmen Kodiak Ultimate travel trailer 2921FKDS highlights:
- Walk-Through Bath
- King Bed
- Bedroom Fireplace
- Theater Seats
- Pantry Shelves
Imagine sleeping on your own king bed slide while staying cozy from the fireplace before you go to bed after hiking the trails. You can wake up to shower in the walk-through bathroom then make breakfast in the front kitchen. You will find everything you need plus lots of storage for your pots, pans, dishes and dry goods. You can eat while relaxing in a theater seat or at the booth dinette. You might like to choose a free standing table in place of the dinette if you prefer that type of seating.
The Dutchmen RV Kodiak Ultimate travel trailer includes the iN-Command touch screen remote operating system, which allows you to control all of your essential features with the touch of a button or using the iN-Command phone app. Each model is built with an all aluminum frame construction with laminated components and block foam insulation, a heated and enclosed underbelly allowing you to travel any time of the year, a Hybrid aluminum step, and includes no carpet providing pet friendly flooring. The interior offers a fireplace, a skylight in the living area, and much more. Time to roam, choose your favorite model today!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# UT121537
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 762 lbs |
| Dry Weight | 6396 lbs |
| Cargo Capacity | 3284 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4TDT29B22MV505070 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


