Used 2020 EAST TO WEST Della Terra 291RK Travel Trailer
EAST TO WEST Della Terra travel trailer 291RK highlights:
- Two Chairs
- Rear Kitchen
- Large Slide
- U-Shaped Counter
- Entertainment Center
- Pass-Through Storage
Don't settle for anything less than this Della Terra travel trailer! With its full rear kitchen, you'll be able to cook up a storm no matter where you've chosen to travel. The large slide with a sofa and booth dinette will add floor space and seating to this combined area so that the cook doesn't feel cramped while making meals and snacks. Your friends can sit back and relax in one of the two chairs while they chat with you in the kitchen, and you will be able to offer them refreshing beverages that are stored in the 10 cu. ft. stainless steel refrigerator.
With any EAST TO WEST Della Terra travel trailer you can camp during any season thanks to the enclosed holding tanks plus the heated and enclosed underbelly. Each model is built on a Norco automotive deposition coated frame, and offers a fully finished pass-through storage compartment, an aluminum triple step entry, and tinted windows. Inside you will have an extra-large dinette picture window for great views, USB charging stations to stay connected, and extended drawer storage underneath the dinette which is a great example of the many different ways that EAST TO WEST has incorporated helpful and hidden storage areas. Choose the Della Terra trailer that fits your camping lifestyle!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# UT950896
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 809 lbs |
| Dry Weight | 6835 lbs |
| Cargo Capacity | 2774 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2DEE22L9001735 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


