Used 2020 Fleetwood RV Bounder 36F Motor Home Class A
Fleetwood Bounder Class A gas motorhome 36F highlights:
- Full-Wall Slide
- Fireplace
- Two Full Baths
- Convection Microwave
- Four LED TVs
- Bunk Beds
The kids will make themselves right at home in this Bounder Class a gas motorhome that features bunk beds! Not only do the bunk beds convert into a wardrobe and seating for a TV gaming center, but they also sit right across from the 24" LED TV and one of the full baths! Once you've arrived at your destination, put out the full-wall slide and relax with all the space you have to kick back before checking out the campgrounds. You can decide to relax on the sofa and watch a little of the game on the 40" LED TV, or you can enjoy a quick sandwich at the 42" x 72" facing dinette. This unit includes a wardrobe and a dresser, plus a pantry/storage for all your valuables and necessities while you are away from home.
Every Fleetwood Bounder Class A gas motorhome provides a comfortable and functional home on wheels. You will enjoy the drive as much as the stay with an automotive-inspired cockpit that has dual monitors. The Bounder kitchen features a residential refrigerator that will hold all your perishables and plenty of counter space. These units include a king memory foam mattress and preparations for a C-PAP machine in the bedroom for convenience. The Bounder features all new exterior graphics and paint colors as well as a standard 100w solar panel. Why wait? Start your next adventure today in a Fleetwood Bounder!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# FB6781U
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 14000 |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 242 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel French Door w/Icemaker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 9000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| LP Tank Capacity | 25 gals |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 170 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 24" LED TV, BB 24" LED TV, Exterior 40" LED TV |
| Awning Info | Electric with LED Lights and Wind Sensor |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DY6K0A16781 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


