Used 2020 Fleetwood RV Flair 28A Motor Home Class A
Fleetwood RV Flair class A motorhome 28A highlights:
- Two Slide Outs
- Rear Corner Bath
- Serenity Series King Bed
- Driver/Passenger Pedestal Table
- Booth Dinette
- Hide-A-Loft Queen Bed
Whether your camping adventures take you near or far, you will want this Flair motorhome that can sleep seven to eight. Enjoy a cup of coffee every morning at the pedestal table by the driver and passenger seats. This unit features a rear bedroom with a Serenity Series king bed and a 32" TV to enjoy a movie with your spouse at night. The kids or the grandparents can comfortably sleep on the jack knife sofa, or the large booth dinette can be folded down for extra sleeping space, and don't forget the Hide-A-Loft drop down queen bed! Enjoy cooking in the kitchen with a three burner cooktop, and a microwave for quick meals. This model also includes a residential refrigerator and a pantry to store food. Everyone will appreciate the rear corner bath for extra privacy!
You will love the convenience and the functionality of the Fleetwood Flair. Each model includes a Hide-A-Loft drop down queen bed with a 600 lb. capacity, under cabinet lighting, and ceiling speakers. In each unit you will be pleased to find a Bluetooth stereo system in the bedroom with speakers and a 32" LED TV. Outside, the pass through storage can hold all your fishing poles, tools, and extra lawn chairs and each model includes an exterior 50" LED TV, allowing the grandkids to watch a movie outside before bed. These Flair motorhomes have been constructed with the Bilstein Steering Stabilizer System, providing you with a smooth ride, and a ducted A/C system that cools off each room of your unit evenly.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 24530B1
Chassis: Ford
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 8222 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 6500 lbs |
| Axle Weight Rear | 11000 lbs |
| LP Tank Capacity | 14 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 70 cu. ft. |
| TV Info | LR, 39" LED TV, BR, 32" LED TV, Ext. 50" LED TV |
| Awning Info | 20' Legged Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 21000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F64F5DY7K0A12522 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


