Used 2020 Forest River RV Aurora 26BHS Travel Trailer
Forest River Aurora travel trailer 26BHS highlights:
- Double-Size Bunks
- Private Bedroom
- Large Slide
- Large Pantry
- Pass-Through Storage
Whenever you are ready to adventure in comfort, come choose the Aurora travel trailer! You will love that you have plenty of space for your entire family with this trailer, and the double-size bunks will provide lots of compact sleeping space. You will also find a queen-size bed up front in the private bedroom so that you can escape to seclusion whenever needed, and for those extra campers traveling along with you, the booth dinette and sofa can be folded down for an additional sleeping arrangement. You can even keep the whole gang from going hungry with the full kitchen amenities, like a three-burner range, 10 cubic foot refrigerator, deep undermount farm-style sink, and a large pantry.
It's time for you to join the family of happy campers that have chosen to make the Forest River Aurora travel trailer a special part of their vacation plans! The Aurora is a superior-built trailer that has the best quality and features for making the best memories. You will find Dexter EZ-Lube axles with leaf spring suspension, a seamless roof membrane, self-adjusting brakes, and a diamond plate rock guard. The two marine-grade exterior speakers are fantastic for summer-night parties, and the power awning with directional light attachment is a unique feature that will allow you to shine light wherever it is needed most. Combine all of that with the comfortable features included on the interior and you have one special trailer to take with you to the campsite!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# UT121577
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 738 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 6197 lbs |
| Cargo Capacity | 1503 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Power with Directional Light Attachment |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2ARRB9LU036912 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


