Used 2020 Forest River RV Cedar Creek Silverback 37FLB Fifth Wheel
Forest River Cedar Creek Silverback fifth wheel 37FLK highlights:
- Front Living Area
- Kitchen Island
- LP Quick Connect
- Outside TV
- Six Slides
Space, space, and more space can be found throughout this 37FLK Cedar Creek Silverback fifth wheel by Forest River. With six slide outs there is plenty of room to move around plus there is even room to entertain a few guests. The front living area is sure to draw a crowd with the front entertainment center and the electric fireplace. In the kitchen there is an island with a double sink and all of the amenities that you would expect to find at home such as a 18 cu. ft. stainless steel electric refrigerator, a three burner range, and plenty of counter space for meal prep. The optional washer and dryer in the rear bedroom makes it easy to keep up with the laundry while you are away. You can even move your party outdoors since there is an outside TV. Just grab a snack and pull up a chair for an outdoor movie night!
With any Forest River Cedar Creek Silverback Edition fifth wheel you will find Congoleum carefree flooring throughout and in the dining slide there is Shaw carpeting. The kitchen has everything that you would expect to find at home and more from the Furrion chef's kitchen with a gas cooktop, to the full panel backsplash, you won’t be disappointed! The 36" electric fireplace, the Jensen 12 volt CD/DVD/AM/FM/MP3/USB stereo system with a smart control app and Bluetooth, and the 50" LED TV with a swing arm in the living room are sure to be crowd pleasers! Each fifth wheel is constructed with Cedar Creek's famous all aluminum super-structure with a radius wrap metal skirt, and a Z-frame. Plus each comes with a Dexter safety and performance package which includes Dexter axles/brakes/suspension, and a Dexter E-Z flex rubber equalization system with bronze bushings and six greased zerks per side. You are sure to love camping in any one of these Forest River Cedar Creek Silverback fifth wheels so come choose your favorite one today!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# CT270729
Interior Color: Peppercorn, Chestnut, Sapphire Moon
| Sleeps | 6 |
| Slides | 6 |
| Length | 41 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | Peppercorn, Chestnut, Sapphire Moon |
| Hitch Weight | 2764 lbs |
| GVWR | 16764 lbs |
| Dry Weight | 13484 lbs |
| Cargo Capacity | 3280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 69 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Electric |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR 32" LED TV, Ext. TV |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FCRN29LS224564 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


