Used 2020 Forest River RV Cherokee 284DBH Travel Trailer
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Forest River Cherokee travel trailer 284DBH highlights:
- Double-Size Bunks
- Outdoor Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Large Slide
This double-entry Forest River Cherokee travel trailer promotes a smooth flow of traffic in and out. Your kiddos are sure to love having their own double-size bunks with a ladder, and you are sure to love having your own personal space in the front private bedroom with a queen bed for you to enjoy a good night's rest! Don't leave behind any of your favorite outdoor games or chairs because you can easily store them in the couple of outdoor storage areas. Your meal times can be family time when you enjoy them at the U-shaped dinette which can also transform into an extra sleeping space at night!
No matter which Cherokee model by Forest River you choose, you can rest assured knowing that each unit is built to provide you with great value, comfort, and style making it easy to get up and go as soon as the urge strikes. Each model features two-toned exterior metal and upgraded graphics, a one-piece rubber roof with 3/8" walkable roof decking, and a front stone guard for protection. Inside of each unit, you will enjoy comfortable seating and mocha-stained shaker-style cabinets. There are also a variety of optional packages available that will provide additional features, like the Base Camp Package, the Campfire Package, and the Limited Package. So when the open road calls, answer with your very own Cherokee travel trailer or toy hauler in tow!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# UT21828
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 997 lbs |
| GVWR | 9985 lbs |
| Dry Weight | 7123 lbs |
| Cargo Capacity | 2862 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Vibrationsmart |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKD22LX143002 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


