Used 2020 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26CKSE Travel Trailer
Ask about our FREE Camping and 1 Year of RV Complete!
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 26CKSE highlights:
- Double-Size Bunks
- Outside Storage
- Large Slide
- Walk-In Pantry
This Cherokee Grey Wolf travel trailer is bright and cheery and ready to party! You can enjoy your view while seated at the booth dinette or the sofa in the living area. A walk-in pantry is located just inside the entry door so that you can easily stock up on your favorite snacks and dry goods for your adventure. At night, you will find sleeping spaces for nine when you use the sofa, booth dinette, double-size bunks, and front queen bed. Add some privacy in the bunk area, as well as up front, by closing the curtains around you. This will easily section off the front bed area for sleeping and create a private dressing area too.
All Forest River Cherokee Grey Wolf models are quality built with distinct features and superior comfort in mind, and they are all set at an affordable price point. So, when you get the opportunity to escape the hustle and bustle of everyday life to enjoy all the beauty and wonder that an outdoor adventure holds, the Cherokee Grey Wolf is ready and waiting to help you relax and unwind. Each unit features an outdoor shower with hot and cold water for you to get cleaned up without tracking mud throughout after your adventurous hike, and with the RVQ quick connect, you can easily hook up a low-pressure grill to cook up your best burgers outdoors. Inside, you will enjoy the HDMI entertainment center, the LED lighting throughout, and a kitchen skylight with a shade, and if you get tired of being indoors during inclement weather, the outdoor power awning will provide protection.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UT240789
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 631 lbs |
| GVWR | 7631 lbs |
| Dry Weight | 5755 lbs |
| Cargo Capacity | 1876 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Vibrationsmart DC |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKB25LK065735 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


