Used 2020 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 18TO Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 18TO highlights:
- Hidden Bunk
- Sofa
- Dinette
- Private Toilet & Tub/Shower
- Outside Storage
Imagine a large slide with a booth dinette and sofa with a hidden bunk above for nighttime. Now imagine you are sound asleep in your own queen bed while the kids sleep on the bunk and furniture. Everyone can wake up to the smell of pancakes being made on the cooktop and bacon in the microwave. Then you can take turns getting ready in privacy in the toilet and tub/shower room before making your outdoor plans. You will find plenty of storage for your clothing and such on the shelves and inside the cabinets, plus along the exterior in the outdoor storage areas.
The Cherokee Wolf Pup travel trailer and toy hauler by Forest River are lightweight and easy to tow with ample storage for all your things. The aerodynamic radius front profile allows for better gas mileage, and the one-piece walkable decked roof allows you to easily clean off the unit after a fun weekend. You'll enjoy features such as USB charging stations to keep everyone's phones charged, a power awning with an LED light strip allowing you to stay outside longer, a seamless countertop, and an outside shower with hot and cold water to clean the dishes or even yourself, plus more! Pick the floorplan that works best for you, and start camping tomorrow!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $980
Sale Price: $14,650
Stock# 57170
Exterior Color: WH
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Exterior Color | WH |
| Hitch Weight | 437 lbs |
| Dry Weight | 3797 lbs |
| Cargo Capacity | 1201 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Vibration Smart 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3341 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CKGC6LY006272 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


