Used 2020 Forest River RV EVO FS 177BQ Travel Trailer
Forest River EVO Factory Select travel trailer 177BQ highlights:
- Double Bunk Beds
- Pass-Through Storage
- Pantry
- Microwave Oven
The kids will ask you to take them camping every weekend in this travel trailer that includes bunk beds! The rear private toilet and tub is right next to the bunks for convenience and the booth dinette can be used for extra sleeping space. Prepare breakfast on the two burner range before heading out to find some trails and when you're ready to call it a night, the front RV queen bed will provide a great night's rest.
With any EVO Factory Select travel trailer or toy hauler by Forest River you will appreciate plenty of storage space for all you gear, ball bearing drawer guides, and a Bluetooth stereo to keep the party going. Outside, the power awning and exterior LED lighting will provide an outdoor living space. Whether you are newly retired and looking for the perfect couple's trailer, or you are looking for a unit with bunk beds for the kids, you can be sure there is a floorplan that best fits your needs.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $4,000
Sale Price: $13,995
Stock# 33014
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 445 lbs |
| GVWR | 4845 lbs |
| Dry Weight | 3374 lbs |
| Cargo Capacity | 1471 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 22 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/Adjustable Legs |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSJT10LT000045 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


