Used 2020 Forest River RV Flagstaff Super Lite 526RK Fifth Wheel
Forest River Flagstaff Super Lite fifth wheel 526RK highlights:
- Rear Kitchen
- King U-Dinette
- Hide-A-Bed Sofa
- Fireplace
- Double Entry Bath
- Outside Gas Griddle
Looking for a comfortable queen bed, plenty of storage for your clothing for those longer camping trips, plus conveniences throughout such as two entries into the bathroom and a sliding waste bin in the kitchen? Well step inside to find a 60" hide-a-bed sofa, a king U-dinette and a rear kitchen with everything you need to make a holiday meal. You might even like to upgrade to a residential refrigerator option. The fireplace will keep you cozy in the cooler months, and the air conditioner will keep you from getting hot during the warmer months. The king U-dinette offers a great place to visit, eat and even sleep when the kiddos tagged along. The power awning gives you a protected outdoor living area, and the gas griddle, plus pass through storage is a "must have" for the cook and your outdoor gear.
It will be easy to make plenty of memories with your family when you choose to camp with a Flagstaff Super Lite fifth wheel by Forest River. These models have beautiful slatewood cabinetry with solid wood cabinet doors and drawers, decorative cove trim along the ceiling and overhead cabinets, and flush mount ceiling LED 12 volt interior lighting with multiple switches. The 6 sided aluminum cage construction offers lightweight towing, the radius roof with interior vaulted ceilings give you more headroom, the WiFi Rangerin select floorplans, the enclosed underbelly, and the power awning with adjustable rain dump and LED light strip, will give you years of enjoyment!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# N3672A
Exterior Color: Standard: Champagne; Optional: White
Interior Color: Diamond, Opal
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Interior Color | Diamond, Opal |
| Exterior Color | Standard: Champagne; Optional: White |
| Hitch Weight | 1230 lbs |
| Dry Weight | 7909 lbs |
| Cargo Capacity | 1921 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | 20' Power with Adjustable Rain Dump & LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FFLB20L1892154 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


