Used 2020 Forest River RV Forester LE 3251DSLE Ford Motor Home Class C
A class C that sleeps the whole family!!
Forest River Forester LE Class C gas motorhome 3251DSLE Ford highlights:
- Two Slides
- Flip-Down Bunk
- Kids Sofa Sleeper
- Sleeps Nine
Double the fun with this Forester LE Class C gas motorhome! You will have a sofa and 42" x 68" booth dinette in the living area, a three-burner range top in the kitchen, and two slides to add living space. The fun doesn't stop there, though, because there is also a private bedroom with plenty of storage space for your things and a queen-size bed for your tired body. The bunk over the cab and kid's sofa sleeper with a flip down bunk add to this coach's ability to sleep nine people each night.
The Forest River Forester LE Class C gas motorhome is what you should be looking at when it comes to tasteful style and design. These models offer comfortable floorplans with a spacious interior living and handy features like the 7" touch screen radio with USB and Bluetooth. The color backup camera will come in handy when parking your RV into your campsite and the carbon monoxide, LP, and smoke detectors will help you travel with a peace of mind. The interior portion of these motorhomes will have you excited to spend your free time indoors with the well-appointed decor and the satellite/cable connection. Plus, all of the Forester LE models have been "Certified Green" by TRA Certification.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 26835
Chassis: Ford
Interior Color: Putty, Marble, Fieldstone
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Putty, Marble, Fieldstone |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0 KW Onan Microquiet |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 12V LED, Bunk LED |
| Awning Info | 11' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS7KDC26835 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


