Used 2020 Forest River RV Forester MBS 2401Q Motor Home Class C - Diesel
ONLY 29000 MILES!!!! FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES!! THIS BEAUTIFUL LIKE NEW 2020 FOREST RIVER MERCEDES FORESTER 2401Q MBS IS A CLASS C DRIVABLE RV LOADED WITH LUXURY!! 26FT LONG. MERCEDES DIESEL, 1 SLIDE. COLD A/C WITH HEAT PUMP. FACTORY SOLAR, ONAN QG3600 LP GENERATOR. ALL DIGITAL CONTROLS. DINETTE & SLEEPING SOFAS. OVERHEAD BUNK. BEAUTIFUL BATHROOM & CLOSET. WASHER/DRYER CLOSET. FRONT LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & UPGRADED SLEEPER SOFAS. ELECTRIC FIREPLACE & 3 FLAT SCREEN TVS. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. FULLY ENCLOSED & HEATED UNDERBELLY. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION AND DUAL-PANE WINDOWS. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. QUIET COLD A/C UNIT. 30AMP POWER. REVERSE CAMERA. HUGE BASEMENT STORAGE. POWER STEP ENTRY. AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!!, OUR PRICE: $69,995. WE HAVE MULTIPLE HIGH-END FIFTH WHEELS TO CHOOSE FROM!!We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES.WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED.¡SE HABLA ESPAÑOL!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 027749
Chassis: Mercedes Benz
Exterior Color: Standard Graphics; Pewter, Obisidian Full Body Paint Options
Interior Color: Putty, Marble, Fieldstone
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Putty, Marble, Fieldstone |
| Exterior Color | Standard Graphics; Pewter, Obisidian Full Body Paint Options |
| Hitch Weight | 4200 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9948 lbs |
| Cargo Capacity | 1082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 3.6 KW Onan LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | BlueTec 3.0 V-6 |
| Chassis | Mercedes Benz |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4080 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 16.6 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 29 cu. ft. |
| TV Info | Cab 12V TV, BR 12V TV |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


