Used 2020 Forest River RV Forester TS 2381 Motor Home Class C
Forest River Forester TS Class C gas motorhome TS2381 highlights:
- Rear Bedroom
- Two Person Dinette
- Power Awning
- USB Charging Station
This motorhome is the perfect couples trailer with a full bed in the bedroom and a two person dinette with a table in between. There is a wardrobe across from the bathroom so you will have plenty of room for your things and inside the full bathroom there is a skylight above the shower to add natural lighting while you get ready. Catch up on the news and check the weather on the 12V LED flat panel TV and all your meals can be prepared on the two burner cooktop or in the convection microwave. This unit is also available with a diesel engine. See model TS2381D for more information.
These Forest River Forester TS motorhome class C gas motorhomes are what you should be looking at when it comes to fuel efficiency and eco-building materials. The color back-up camera with a rear view monitor, along with the side view cameras will make parking easier than ever. You will love all of the features each unit provides like the convection microwave, the shower skylight to add natural lighting while you get ready, and the upgraded memory foam mattress, plus all of the Foresters are "Certified Green" by TRA Certification!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $20,100
Sale Price: $59,900
Stock# A69012
Chassis: Ford Transit
Exterior Color: Standard Graphics; Pewter, Obisidian Full Body Paint Options
Interior Color: Slate
| Sleeps | 2 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Slate |
| Exterior Color | Standard Graphics; Pewter, Obisidian Full Body Paint Options |
| GVWR | 10360 lbs |
| Dry Weight | 8145 lbs |
| Cargo Capacity | 2215 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Generator | 2.8 KW Onan Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford Transit |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 178 in |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | LP Electric |
| Refrigerator Size | 5.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4130 lbs |
| Axle Weight Rear | 7275 lbs |
| LP Tank Capacity | 9.8 gals |
| Water Heater Type | Truma Combi |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 29 cu. ft. |
| TV Info | LR 12V LED Flat Panel TV |
| Awning Info | 15' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 13500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWS9PM2HKA69012 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


