Used 2020 Forest River RV Puma 32FBIS Travel Trailer
Palomino Puma travel trailer 32FBIS highlights:
- Front Bunkhouse
- Dual Entry
- Kitchen Island
- U-Shaped Dinette
- Three Slides
Pack your bags and invite your kids' friends to join you on your next camping trip because this Puma is a great travel trailer for a larger family with its sleeping space for ten. From the front private bunkhouse with four bunks and the private rear bedroom with a second exterior entry door, to the kitchen island and U-shaped dinette, you will be comfortable wherever you set up. Imagine all the floor space you'll have in the main living and kitchen area with the opposing slides, and the queen bed slide adds extra space to the bedroom.
If you love adventure and enjoy the outdoors, the rugged-built Palomino Puma travel trailers are a great choice for making your next getaway fun and trouble free! The Puma is offered in a variety of sizes and layouts with plenty of bunk models available for the kids. You will find excellent features included with each of these models, such as Beauflor linoleum flooring, an enclosed underbelly, a large pass-through baggage door, and pre-wiring for solar power. And, the electric awning with LED lights is such a great addition to the exterior because it allows you to effortlessly enjoy shade from the sun, protection from the rain, or illumination once it's dark.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $13,000
Sale Price: $23,995
Stock# LP081312
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 985 lbs |
| GVWR | 10500 lbs |
| Dry Weight | 8795 lbs |
| Cargo Capacity | 1705 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 34.5 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7772 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TPUH2XLP081312 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


