Used 2020 Forest River RV R Pod RP-179 Travel Trailer
Forest River R-Pod travel trailer RP-179 highlights:
- U-Shaped Dinette
- Front RV Queen Bed
- Rear Kitchen
- Pantry
Whether your camping trips take you near or far, you will want this single-slide R-Pod travel trailer. The unique rear kitchen features extra counter space as well as a two-burner cooktop where you can whip up a snack or your meals. Enjoy family time at the U-shaped dinette, and at night you will be impressed with how easy it is to convert this area into a sleeping spot for the kids. This unit also includes an RV queen bed, a pantry, and a wardrobe for all your valuables. With a wet bath in this model, washing up after a long day is a snap. Come check out this R-Pod travel trailer today!
For a sturdy one-of-a-kind travel trailer, choose the R-Pod by Forest River. Along the exterior, you will find a powder-coated steel frame, custom tinted safety glass windows, and convenient magnet baggage-door catches. Inside of each model, you will enjoy Designer Carefree flooring, hardwood drawer fronts with full-extension ball bearing drawer glides, plus decorative window treatments to give you an at-home feel. With safety features like the breakaway switch, the LP, smoke, and CO detectors, plus a fire extinguisher, you can be sure that you will be safe for years to come. These units are ready to go when you are, so come select your R-Pod today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $3,000
Sale Price: $21,995
Stock# 101973
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 315 lbs |
| Dry Weight | 3046 lbs |
| Cargo Capacity | 769 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 235/75/R15 Off Road |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Three Way |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| TV Info | LR TV |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 5ZT2RPGC7LV018475 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


