Used 2020 Forest River RV Rockwood 1940LTD Travel Trailer
This pre-loved Tent Trailer is in fantastic condition.
The 2020 Rockwood Freedom 1940LTD is a folding pop-up camper with a dry weight of 1,608 lbs. It features a power lift system with a manual override, a two-burner removable cooktop, and a three-way refrigerator (propane, electric, or battery). The trailer sleeps 4-5 people and includes a front awning, a double bed with a heated mattress, and a four-person dinette that converts into a sleeping area.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 23N1633A
| Sleeps | 6 |
| Length | 14 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft 3 in |
| Hitch Weight | 195 lbs |
| GVWR | 2291 lbs |
| Dry Weight | 1608 lbs |
| Cargo Capacity | 683 lbs |
| Fresh Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | 12 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | 3 Way |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | electric / gas |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 4X4CFM415LD309914 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


