Used 2020 Forest River RV Rockwood Roo 23FK Expandable
Front Kitchen / Queen Tent End Beds / Sofa & Dinette Slide Out / Power Tongue Jacks / Fire Place / TV!!
Forest River Rockwood Roo expandable 23FK highlights:
- Queen Tent End Beds
- Large Slide Out
- Fireplace
- Hide-a-Bed Sofa
- Exterior Storage
Make it a camping trip to remember in this expandable that can sleep seven to eight people each night. You'll love the space you have thanks to the large slide out and here, you'll enjoy a booth dinette and a hide-a-bed sofa. If you don't need the additional sleeping space, you can choose theater seats in place of the sofa and a free standing table in place of the dinette. The exterior gas griddle is great for making pancakes in the morning and the three burner cooktop indoors will allow you to whip up any dinner plans you have. You'll appreciate plenty of storage space, including a shelf above each queen tent end bed and storage below for board games or extra blankets!
For an expandable with the perfect balance of comfort and convenience, choose the Forest River Rockwood Roo campers. Each model includes solid surface kitchen countertops, a multi zone stereo with DVD/CD/AM/FM and Bluetooth control, a double door auto gas/electric refrigerator, plus a bathroom skylight just to name a few at-home comforts. You can enjoy your time outdoors with a power awning with LED lights and the outside speakers will make your campsite the life of the party. These models are constructed with a fully aluminum frame and a radiant foil insulated underbelly, allowing you to extend your camping season with ease.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 39379
Exterior Color: Standard: Champagne; Optional: White
Interior Color: Chocolate, Stone
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Chocolate, Stone |
| Exterior Color | Standard: Champagne; Optional: White |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| Dry Weight | 5528 lbs |
| Cargo Capacity | 1352 lbs |
| Fresh Water Capacity | 58 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Two Queen Tent End Beds |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4770 lbs |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 39" LCD TV |
| Awning Info | 18' w/Adjustable Rain Dump and LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 166899 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


