Used 2020 Forest River RV Rockwood Signature Ultra Lite 8332SB Travel Trailer
Call Jeff for information! 469-237-6488
Forest River Rockwood Signature Ultra Lite travel trailer 8332SB highlights:
- Theater Seat
- Dinette Booth
- Outside Kitchen
- Dual Entry Bath
- Large Front Wardrobe
A little time at the lake or a weekend getaway to your favorite state park; you can do it all in this travel trailer. The rear kitchen features a three burner cooktop and plenty of counter space and you'll appreciate the 12 cu.ft. refrigerator and pantry for all your food. The dinette booth will be the perfect place to enjoy meals together, and this area can be converted to sleeping space at night for a guest or two small children. This model also includes a 60" hide-a-bed sofa for even more sleeping and seating space. If the weather is too cold out, plan an evening indoors in front of the fireplace. You can relax on the theater seat and watch a show on the LCD TV before washing up in the dual entry bath before bed. You'll love the front master suite that includes a slide out Serta king bed, a dresser and a large wardrobe, and washer and dryer. Professionally installed satellite Dish included
With each Rockford Signature Ultra Lite travel trailer or fifth wheel by Forest River, you will enjoy beautiful Slatewood interior, upgraded cabinetry hardware, and solid surface countertops to make it feel more like home. All of your entertainment needs will be meet with an LCD TV that includes an upgraded sound bar system and multi-directional antenna and the multi zone stereo will keep the party going. These units are constructed with a fully aluminum frame and an enclosed underbelly to provide a sturdy unit made to last. You'll also find plenty of storage throughout these models, including slam latch baggage doors and magnetic door holds so you can easily pack all your camping essentials.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 5971
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1130 lbs |
| Dry Weight | 9444 lbs |
| Cargo Capacity | 1686 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric with Stainless Steel Panels |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD TV |
| Awning Info | 10' And 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TRLH24L1892255 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


