Used 2013 Redwood RV Redwood 36RL Fifth Wheel
Redwood FW w/Rear Living Area Including Sofa w/Overhead Storage & End Table, Pull-Out Desk w/Chair Below Ent. Center w/Overhead Storage/Pantry/3 Burner Range w/Micro. Above/Refrig. & Pantry Slideout, Kitchen Island w/Dbl. Sink, Drawers & Pull-Out Waste Basket, Slideout Dinette & 2 Lounge Chairs w/Overhead Storage, Entry Closet & Pantry, Step Up to Side Aisle Bath w/Dbl. Entry, Angle Shower, Toilet, Sink & Linen, Front Queen Bed Slide w/Shelf/Chest & Washer/Dryer Closet, Ward., Chest & More!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# P189-24
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 2580 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Dry Weight | 12970 lbs |
| Cargo Capacity | 3030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 104 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4V0FC3629DR002333 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


