Used 2020 Forest River RV Sabre 301BH Fifth Wheel
Enjoy luxury for less in this well-maintained bunkhouse featuring theater seating and an outside kitchen.
Forest River Sabre Light-Weight fifth wheel 301BH highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Theatre Seating
- Private Bedroom
- Fireplace
- Outside Kitchen
You’re going to be captivated by the clever space planning and high-end residential upgrades of this Used 2020 Forest River RV Sabre 301BH! This 33-foot fifth wheel is a masterpiece for families, offering a mid-profile design that is easier to tow while still providing a massive amount of interior volume. You’ll love the private rear bunkhouse, which features triple bunks to sleep the kids or guests comfortably, keeping their gear tucked away and out of the main living area. The heart of the coach is a wide-open "great room" created by the panoramic super-slide, featuring a spacious U-shaped dinette and premium Cinemax theater seating that comes equipped with heat, massage, and accent lighting for the ultimate movie night by the electric fireplace!
The kitchen is a true highlight for the camp chef, boasting solid-surface countertops, a deep-basin farmhouse sink, and a residential-style French door refrigerator with a 1000W inverter. Whether you’re cooking inside or utilizing the well-equipped outdoor kitchen, this Sabre makes hosting a breeze. The front master suite offers a private retreat with a residential queen bed, a large wardrobe with washer/dryer prep, and a "walk-around" design that feels like a stationary home.
Choosing Campers Inn RV for your pre-owned purchase means you’re gaining a lifelong travel partner dedicated to keeping you on the road. Since 1966, our family-owned business has prioritized a "People First" mission, treating every customer like a member of our own camping family. When you take home this 2020 Sabre 301BH, you’re backed by our exclusive "Innside Access" program—a $7,000 value—which gives you the ultimate peace of mind with 24/7 roadside assistance, mobile mechanic support, and two free annual inspections. Even with a pre-owned unit, our team is committed to providing a thorough, expert walkthrough of all your fifth wheel's advanced systems—from the Generation III electric auto-leveling system and Cobalt Package 15K BTU A/C to the heated and enclosed underbelly—so you can head out with total confidence!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $5,003
Sale Price: $24,995
Stock# 111946Z
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1670 lbs |
| Dry Weight | 8063 lbs |
| Cargo Capacity | 1937 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Large Residential LED TV |
| Awning Info | 20' Adjustable Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SRVB2L6103538 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


