Used 2020 Forest River RV Salem 167RB Travel Trailer
Hook up, head out, and start making memories today!Forest River Salem FSX travel trailer 167RB highlights:
- Murphy Bed
- Jiffy Sofa
- Rear Bath
- Panoramic Window
- Pass-Through Storage
You can decide to leave for the weekend, easily hitch up and load up, and take off! Then enjoy the great outdoors with a 12' full-length power awning with adjustable legs, and the pass-through storage is where you will get your camping chairs, charcoal, and such. The USB charging outlets will keep your electronics running, and the queen Murphy bed will give you a good night's rest after a fun day hiking, biking, or relaxing at your campsite. You will find a rear full bathroom offering a mirrored linen closet on top of all the basics needed to get cleaned up before bedtime. And the booth dinette will provide extra sleeping space when you aren't playing games or eating your meal inside.
Each single axle Salem FSX travel trailer by Forest River provides an upgraded TUFFCOAT aluminum exterior, and a front diamond plate rock guard to protect the radius-profile front end for years of enjoyment. Inside, the tongue-n-grove plywood flooring with SHAW 'Micro-Abrasive' linoleum provides a easy to clean floor, and the solid wood drawer sides with ball bearing guides, the largest-in-class single basin kitchen sink, and the high rise kitchen faucet are a few of the "must have" features you will love. Choose your favorite model today to enjoy modern living space and conveniences throughout!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $7,990
Sale Price: $11,995
Stock# 114318X
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 345 lbs |
| Dry Weight | 3004 lbs |
| Cargo Capacity | 841 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power w/Adjustable Legs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSM715LY004476 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


