Used 2020 Forest River RV Salem 22RBS Travel Trailer
"Act Fast: Don't Miss This Deal!"
Forest River Salem travel trailer 22RBS highlights:
- Chaise Lounge
- Private Bedroom
- Fireplace
- Rear Bathroom
- Walk-In Pantry
Set your sights on this Salem travel trailer that can comfortably sleep four people which makes it the perfect unit for a small family. After you've set up camp and had a look around the campground, come back to this unit to enjoy lunch or take a quick rest. The chef of the family can cook on the three-burner cooktop or make something quick in the microwave, and the chaise lounge will be a perfect spot to relax or play a game of cards. You'll appreciate the full rear bath that includes a walk-in shower and a closet for extra towels. This unit also features a front private bedroom with a queen bed that you are sure to love, and you'll find plenty of storage space throughout, including an exterior pass-through compartment for the fishing poles.
The Forest River Salem travel trailers come in a variety of layouts and designs because families come in a variety of shapes and sizes! Each floor plan has been customized with the very best features so that you and your family always feel cared for when you travel! You will find panoramic windows with cross ventilation so that your surroundings can welcome you even while you remain indoors, and the in-floor ducted heat will keep you comfortable, just like at home. The strut-lifted storage under the bed will allow you to keep extra items stored away so that they are ready when you need them, and a Bluetooth FM stereo with soundbar will create the perfect party atmosphere while you're camping.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# UT21815
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 783 lbs |
| Dry Weight | 5743 lbs |
| Cargo Capacity | 2040 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/ Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSMX26MA327227 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


