Used 2020 Forest River RV Salem 27RKSS Travel Trailer
Really Nice Decor and Layout!!Forest River Salem travel trailer 27RKSS highlights:
- Dual Recliners
- Pass-Through Storage
- Rear Kitchen
- 16' Awning
- Private Bedroom
Are you ready to finally adventure in style and comfort? If so, you're ready for this Salem travel trailer! This trailer provides you with lots of storage features, like the bedside wardrobes, the bathroom linen closet, the kitchen pantry, and the exterior pass-through storage. This unit also has a rear kitchen which is convenient and out of the way so that you can just focus on making dinner in peace, and you can also rest after making dinner in the dual recliners, on the sofa, or at the booth dinette.
The Forest River Salem travel trailers come in a variety of layouts and designs because families come in a variety of shapes and sizes! Each floor plan has been customized with the very best features so that you and your family always feel cared for when you travel! You will find a large picture window so that your surroundings can welcome you even while you remain indoors, and the in-floor ducted heat will keep you comfortable, just like at home. The strut-lifted storage under the bed will allow you to keep extra items stored away so that they are ready when you need them, and the central command center will be so handy to have because it will allow you to control various functions of your trailer all in one spot.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $7,905
Sale Price: $34,995
Stock# SRC005
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| Dry Weight | 6798 lbs |
| Cargo Capacity | 2862 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dometic Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSMC28LA325807 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


