Used 2020 Forest River RV Salem Cruise Lite 263BHXL Travel Trailer
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 263BHXL highlights:
- Dual Entry/Exit
- Large Slide Out
- Double Size Bunks
- Rear Corner Bath
- 16' Awning
Load up your family to camp in the great outdoors with complete comfort just a few steps away. The double size bunk beds, the two entry/exit doors, and the large slide in the living area are a few features you will enjoy. The L-shaped counter with kitchen sink is perfect for prepping meals and you will have all the appliances needed at your fingertips to keep everyone fed. There is even a private exterior entry door to the bath for added convenience so you can easily come in from outside. The bunks include a ladder for quick access to the top bunk which is perfect for the kids or extra guests. And storage is no issue with the exterior front pass through compartment for your larger gear, and the interior offers overhead cabinets, wardrobes and a walk-in pantry.
The Forest River Salem Cruise Lite Northwest Region models feature an aerodynamic front profile and a diamond plate rock guard. Inside you will love the look of the Beauflor linoleum flooring and Brushed Nickel cabinet hardware, plus the convenience of the extra-large cabinets with glass inserts and the ball bearing drawer guides. Choose your favorite model today!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $1,000
Sale Price: $14,995
Stock# 93549C
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 635 lbs |
| Dry Weight | 5866 lbs |
| Cargo Capacity | 1769 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSMB29L7422612 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


