Used 2020 Forest River RV Salem Cruise Lite 282QBXL Travel Trailer
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 282QBXL highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Large Slide Out
- L-Shaped Counter
- 16' Awning
The kids will love having their own space with a private bunkhouse with four bunks included in this travel trailer. You'll find a queen bed in the front private bedroom, and a U-shaped dinette and sofa that provide seating for everyone, as well as additional sleeping space. The chef of the family can prepare dinner on the three burner cooktop or make something quick in the microwave. This trailer features plenty of storage throughout, including overhead cabinets and a pantry inside, and outside there is pass through storage for the larger outdoor items like fishing poles, charcoal and such.
The Forest River Salem Cruise Lite Northwest Region models feature an aerodynamic front profile and a diamond plate rock guard. Inside you will love the look of the Beauflor linoleum flooring and Brushed Nickel cabinet hardware, plus the convenience of the extra-large cabinets with glass inserts and the ball bearing drawer guides. Choose your favorite model today!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# UT2001047
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 688 lbs |
| Dry Weight | 6458 lbs |
| Cargo Capacity | 1230 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TSMD25L7420580 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


