Used 2020 Forest River RV Salem FSX 178BHSK Travel Trailer
Forest River Salem FSX travel trailer 178BHSK highlights:
- Murphy Bed
- Outdoor Kitchen
- Double-Size Bunks
- Panoramic Window
- Pass-Through Storage
Let all of your adventures be wild with this Salem FSX travel trailer! The U-shaped dinette rests upon a single slide so that it can move out of the way and allow you to cook freely in the kitchen. You'll appreciate having an additional lounge spot on the sofa when the Murphy bed is folded away during the day, and for fun meal prep in the great outdoors, simply walk outside to the outdoor kitchen where you can grill up some chicken and veggies for dinner. You can also travel confidently knowing that everyone will have a comfortable place to sleep because of the double-size bunks that have been included.
Each single axle Salem FSX travel trailer by Forest River provides an upgraded TUFFCOAT aluminum exterior, fully insulated sidewalls and roof, a patio deck with a railing system on the ramp door, and has been prepped for a backup camera. Inside, the linoleum flooring provides an easy to clean floor, the largest-in-class opening windows let in plenty of sunlight, and the high rise kitchen faucet makes cleaning up a breeze. Choose your favorite model today to enjoy modern living space and conveniences throughout!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# LG070154
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| Dry Weight | 3749 lbs |
| Cargo Capacity | 1081 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Gas |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/Adjustable Legs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2SMGC6LG070154 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


