Used 2020 Forest River RV Salem Hemisphere 308RL Travel Trailer
Consignment UnitForest River Salem Hemisphere 308RL travel trailer highlights:
- Hutch
- Panoramic Windows
- Texas-Sized Pass-Through Storage
- Front Private Bedroom
- Rear Living Area
This travel trailer is decked out in features you will love like the front full wall wardrobe with a space prepped for the optional washer and dryer inside the front private bedroom! The full bathroom has everything you will need to get squeaky clean each morning including a residential walk-in shower with a skylight to let in some natural lighting. There is a hutch for you to store your dishes and a kitchen island to make meal prepping even easier. Once you have created a delicious meal, you can head to the booth dinette and enjoy eating it there comfortably while enjoying your view out of the panoramic window!
These Salem Hemisphere fifth wheel and travel trailers by Forest River are built to give you years of enjoyment out in the great outdoors! The vacuum bonded aluma frame sidewalls and floors, the heated and enclosed underbelly and dump valve, and the wide stance axle system help accomplish that. There is even an upgraded insulation package and a high efficiency AC cooling system for you to travel anytime of the year. The shaded pet tether and security hook allows you to bring your pets along too and know they will stay safe. A few other construction features you will love are the 7-way "rain defense" plug holder in the front frame, the extra large pass-through storage, and the designer's choice Herringbone shaw flooring to make clean ups a breeze!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 6128
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1225 lbs |
| Dry Weight | 9063 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 2 |
| TV Info | LR 50" LED |
| Awning Info | 10' & 12' LED |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


