Used 2020 Forest River RV Sandpiper HT 2950TRIK Fifth Wheel
Forest River Sandpiper HT fifth wheel 2950TRIK highlights:
- Kitchen Island
- Master Suite
- Pass-Through Storage
- Ceiling Fan
- Theater Seating
Are you ready to escape the hustle and bustle of life? Well then, come check out this Forest River Sandpiper HT fifth wheel! It features a kitchen island with pendant lights, a single-bowl sink, extra counter space, and a pantry to make your meal prep a breeze. In the rear living area, you will enjoy at-home features, like the theater seating with cup holders, the tri-fold hide-a-bed sofa, a fireplace, and a 40" LED HDTV. Plus, you can switch on the ceiling fan to cool off on those hot summer days. Throughout this unit there are plenty of overhead cabinets to store your items, and along the exterior there is a pass-through storage area for all of your outdoor camping gear!
In every lightweight Forest River Sandpiper HT, you will find a fifth wheel that is easy to tow without compromising the comforts of home. With the 15" radial tires that are D-rated, the enclosed and heated dump valves, the power front jacks with spring-loaded snap pins, and the 4,400 lb. axles, you can head out onto your greatest adventures in full confidence! Some of the at-home features you will enjoy inside are the stainless steel appliances, the recessed residential lighting, and decorative backsplash. Plus, you won't have to worry about spills becoming stains with the Beauflor rustic wood plank linoleum flooring.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# UF1202
Interior Color: Ash, Cedar
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Interior Color | Ash, Cedar |
| Hitch Weight | 1445 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 8588 lbs |
| Cargo Capacity | 1412 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 9 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34 x 34 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


