Used 2020 Forest River RV Sandstorm 326GSLR Toy Hauler Fifth Wheel
Forest River Sandstorm 326GSLR toy hauler highlights:
- 17' Cargo Space
- Dual Entry Bath
- Wardrobe/Vanity Slide
- Chairs w/ Table
- USB Charging Ports
What better way to go camping than with this Sandstorm 326GSLR toy hauler! The 3,000 lb. ramp door with a black spoiler makes it easy for you to load up your off-road toys and the 1,200 lb. black tie downs mounted to steel ensures they won't budge while you travel. Once you've unloaded the toys, you can enjoy all that this model has to offer like the chairs and table next to the large bay window. There is also a flip sofa with a table for you to enjoy your meals at and a corner pantry to store all of your delicious snacks. The rear electric bed with a flip sofa below it and the residential king mattress in the front private bedroom are great places to rest your head on at night too!
Every one of these Sandstorm fifth wheel toy haulers feature a 102" wide body construction to really pack in all of the features! You can easily load up your favorite off-road toys thanks to the 3,000 lb. ramp door with patio cables and the beaver tail floor (per floorplan), plus the interior tie downs are mounted to steel so you can be sure your toys will arrive safely too. There are plenty of interior features to make this your home away from home, features like the residential king mattress and the lighted LG solid surface kitchen countertops. You will also enjoy everything the exterior has to offer from the outside shower and the electric awning with LED lights to the black frame tinted safety glass windows. So, come choose your favorite Sandstorm toy hauler and start getting it muddy today!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $13,473
Sale Price: $41,295
Stock# LM7059A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2616 lbs |
| GVWR | 14999 lbs |
| Dry Weight | 11032 lbs |
| Cargo Capacity | 3967 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 35 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 12.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 17 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


