Used 2020 Forest River RV Shockwave 27RQDX Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Shockwave DX Series toy hauler 27RQDX highlights:
- Bay Window
- Two Chairs
- L-Shaped Kitchen
- Electric Bed
- Two Sofas
Load up your off-road enthusiast friends and toys to enjoy some outdoor fun on your toys! Once you have arrived to your campsite and unloaded your ATV and dirt bikes from 15' 11" of cargo space, you can begin making dinner in the microwave or oven to dine outside under the power awning or inside at the flip sofa and table. The two chairs in the bay window allow you to relax and wait your turn on the toys, and the double entry bath offers a convenience you didn't even know you wanted until those nighttime trips. And you will surely appreciate the three electronic charging stations for your gadgets!
Each Forest River Shockwave DX Series travel trailer toy hauler is ready for anything with a 4.0 Onan generator, a 35 gallon fuel station, a 220 watt solar panel and regulator, plus a heated and enclosed underbelly. You will also find a 102" wide body construction along with a 3,000 lb. radius ramp door with patio cables, a beaver tail floor, and a drive-on wheel well on the door side. The interior is equipped with a full kitchen including a 1.6 cu. ft. stainless steel microwave, a 22" chef's oven with a recessed glass top, and lighted LG solid surface kitchen countertop. Choose your favorite model today!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UT201285
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1092 lbs |
| GVWR | 10995 lbs |
| Dry Weight | 7874 lbs |
| Cargo Capacity | 3121 lbs |
| Fresh Water Capacity | 146 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 15 ft 11 in |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TSHC22LE005690 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


