Used 2020 Forest River RV Sierra 379FLOK Fifth Wheel
2020 FOREST RIVER SIERRA LUXURY 379FLOK IS A 5TH WHEEL LOADED WITH LUXURY!! 43 LONG. 6 SLIDES. IS A 5th WHEEL RV LOADED WITH LUXURY!! KING MASTER BEDROOM WITH A BATHROOM AS NICE! 2 A/C, PLUS HUGE UPSTAIRS LIVING AREA WITH THEATER SEATING & UPGRADED RECLINERS. ELECTRIC FIREPLACE & BIG RETRACTABLE FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL ISLAND KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE & A BIG PANTRY. FULLY ENCLOSED & HEATED UNDERBELLY. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. KING SATELLITE. 2 COLD A/C UNITS. 50AMP POWER. AUTO-LEVELING SYSTEM. HUGE BASEMENT STORAGE SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. MASSIVE OUTDOOR KITCHEN. LUXURY FEEL THROUGHOUT!!, OUTDOOR STORAGE. UVW 12954. WASHER/DRYER. FACTORY SOLAR, OUR PRICE: $43,995. WE HAVE MULTIPLE HIGH-END FIFTH WHEELS TO CHOOSE FROM!!We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES.WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED.¡SE HABLA ESPAÑOL!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 048307
| Sleeps | 6 |
| Slides | 6 |
| Length | 42 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2568 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 13069 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 134 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 3 |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Flat Screen LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


