Used 2020 Forest River RV Sierra 38FKOK Fifth Wheel
Forest River Sierra fifth wheel 38FKOK highlights:
- Separate Kitchen
- Buffet Cabinet
- Breakfast Bar
- Theater Seats
- Private Bedroom
- Exterior Kitchen
Take your adventures to new levels with this Sierra fifth wheel! You will find three separate living spaces throughout this model, each featuring two opposing slides for maximum space. The front kitchen will allow you to easily prepare and cook for your family just like at home, and you will love the buffet cabinet, center island, and the breakfast bar that overlooks the main living area. An outdoor kitchen gives you the option to make meals outside on those gorgeous summer days, and you can easily bring along guests as the separate living room features hide-a-bed sofa slides for extra sleeping space. This will be a great place to relax for an evening of fun, or make it a slumber party for the kids and their friends.
In any Forest River Sierra, you will find a line of luxury fifth wheels that brings you the very best in modern interiors and exteriors. Each of these elegant and high-class models has rustic wood plank linoleum, mocha accent crown molding over the kitchen cabinets, stainless steel appliances, a decorative backsplash, and a premium soundbar with built-in flush-mounted DVD player. The Sierra has been constructed with a welded aluminum-framed, vacuum-bonded laminated superstructure, a fully enclosed and heated underbelly, and enclosed and heated dump valves for years of enjoyment. You will also love the limited-time Platinum package that comes standard and provides you with extra features that will enhance many different aspects of the Sierra.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 8KZ267A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 6 |
| Length | 41 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2256 lbs |
| GVWR | 15823 lbs |
| Dry Weight | 12823 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 134 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Flat Screen LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FSEP20LJ048163 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


