Used 2020 Forest River RV Surveyor Legend 19RBLE Travel Trailer
Forest River Surveyor Legend Sub travel trailer 19RBLE highlights:
- Rear Bath
- Booth Dinette
- Residential Queen Bed
- Pantry
- Panoramic Window
Your family will love this Surveyor Legend Sub travel trailer that can comfortably sleep three each night. Mom and dad will enjoy the residential queen bed at the front of the trailer while the kids crash on the booth dinette once folded down for the night. The single slide provides extra interior space that everyone will appreciate. This unit features a two-burner range to whip up a quick dinner, plus a pantry for your dry goods. After a long hike through the woods, clean up in the full rear bath that includes a wardrobe. This travel trailer also includes an exterior pass-through storage, so don't forget your fishing poles!
For any camping trip, you will want a Forest River Surveyor Legend travel trailer. These models are lightweight and easy to tow, plus you will find that there is superior craftsmanship all throughout. The barreled roof adds more headroom in each model, and the full-aluminum cage construction provides more endurance for all of your adventures. The Designer Carefree flooring is stylish and easy to clean, and the Furrion Bluetooth stereo lets you crank up the tunes. Along the exterior you will enjoy convenient features like the outside shower, the electric awning with LED lights, and the pet-friendly utility hook with food bowls too. It is now easier than ever to choose a travel trailer that is ideal for you, so what are you waiting for? Come select your Surveyor Legend travel trailer today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 3FT314B
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 345 lbs |
| Dry Weight | 3749 lbs |
| Cargo Capacity | 996 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSVU15LL037646 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


