Used 2020 Forest River RV Surveyor Legend 202RBLE Travel Trailer
Forest River Surveyor Legend travel trailer 202RBLE highlights:
- Residential Queen Bed
- Full Bathroom
- Pass-Through Storage
- Breakfast Bar and Stools
- Panoramic Window
This Surveyor Legend travel trailer is perfect for the adventurous couple that likes loads of storage! The kitchen features a cozy L-shaped countertop with ample overhead storage so that you can easily make your favorite campsite meals and snacks. A bar top with two stools is perfect for breakfast or coffee, and you can keep the cook in the family company while they are at the sink or the three-burner range with gas oven. The 75" x 42" booth dinette slides out to offer added walking space, and it can easily convert to added sleeping space for an overnight guest. Up front, you will find a queen bed for nighttime comfort, wardrobe space along each side, and an overhead shelf. Outside beneath the queen bed, you have space to store your outdoor games and camping gear in the pass-through storage, so leave nothing you want or need at home!
For any camping trip, you will want a Forest River Surveyor Legend travel trailer. These models are lightweight and easy to tow, plus you will find that there is superior craftsmanship all throughout. The barreled roof adds more headroom in each model, and the full-aluminum cage construction provides more endurance for all of your adventures. The Designer Carefree flooring is stylish and easy to clean, and the Furrion Bluetooth stereo lets you crank up the tunes. Along the exterior you will enjoy convenient features like the outside shower, the electric awning with LED lights, and the pet-friendly utility hook with food bowls too. It is now easier than ever to choose a travel trailer that is ideal for you, so what are you waiting for? Come select your Surveyor Legend travel trailer today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 8CR457
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 465 lbs |
| Dry Weight | 4628 lbs |
| Cargo Capacity | 2837 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSVV28LL038457 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


