Used 2020 Forest River RV Surveyor Legend 295QBLE Travel Trailer
Forest River Surveyor Legend travel trailer 295QBLE highlights:
- Private Bunkhouse
- Outside Kitchen
- Pass-Through Storage
- Private Bedroom
- Panoramic Windows
You can easily camp with your whole family or even a few friends when you choose to camp in this Surveyor Legend travel trailer by Forest River. This model has a rear bunkhouse which your kids will love! In the combined kitchen and living area is a slide out with an 85" x 45" U-shaped dinette and a sofa for the perfect place to take a quick afternoon nap. Both the sofa and dinette offer nice seating options during the day, and at night you can use this area for additional sleeping space. When you want to spend more time outdoors, then you will enjoy the shade from the 21' electric awning with LED lights. Outside, you can also fix a quick snack or meal at the exterior kitchen which features a two-burner range, a sink, and a refrigerator, plus there is an exterior pass-through storage area for you to keep your outdoor camping gear!
For any camping trip, you will want a Forest River Surveyor Legend travel trailer. These models are lightweight and easy to tow, plus you will find that there is superior craftsmanship all throughout. The barreled roof adds more headroom in each model, and the full-aluminum cage construction provides more endurance for all of your adventures. The Designer Carefree flooring is stylish and easy to clean, and the Furrion Bluetooth stereo lets you crank up the tunes. Along the exterior you will enjoy convenient features like the outside shower, the electric awning with LED lights, and the pet-friendly utility hook with food bowls too. It is now easier than ever to choose a travel trailer that is ideal for you, so what are you waiting for? Come select your Surveyor Legend travel trailer today!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# UT230789
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 777 lbs |
| Dry Weight | 5995 lbs |
| Cargo Capacity | 1782 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSVF24LL037854 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


