Used 2020 Forest River RV Vibe 16rb Vibe Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 16RB highlights:
- Rear Bath
- Booth Dinette
- Queen Bed
- Pass Through Storage
- Single Axle
This is the perfect couples trailer, outdoor man's RV, and/or family of three oasis each place you set up. The front queen bed, the end tables, and the wardrobes allow you to bring all your camping clothes and gear, and you will find a linen closet in the rear full bathroom to store a few more things. The dinette offers more than dining, someone can sleep here as well. And you can cook your meals on the two burner cooktop, and store cold items in the double door refrigerator. And don't forget about the 12' awning and pass through storage outside.
With each Forest River Vibe single axle travel trailer in the West Region, you will experience a feature-packed trailer including Hyper Lyte construction, laminated "Aluma Frame" side walls and laminated floor, a heated and enclosed underbelly for four seasons of travel, and an aerodynamic aluminum front cap with E-Z Lube axles. On the inside, you will enjoy Thermofoil wrapped kitchen countertops, a deluxe wood booth table top, LED interior lights, and much more! Choose a Vibe today to start creating memories for a lifetime!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# UT700148
| Sleeps | 3 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 390 lbs |
| Dry Weight | 3379 lbs |
| Cargo Capacity | 1411 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' with LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TVB612LT151669 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


