Used 2020 Forest River RV Vibe 26RK Travel Trailer
REAR KITCHEN W/ OUTSIDE KITCHENForest River Vibe travel trailer 26RK highlights:
- Rear Kitchen
- Two Chairs
- Sleeper Sofa
- Private Bedroom
- Pass Through Storage
Relax in a chair, on the sleeper sofa or while sitting at the dinette as the cook makes a meal in the rear kitchen. They will find all the appliances needed, plus lots of counter space, an oversized refrigerator, and a pantry. You might like to add the outside kitchen option so you can make meals in the outdoors while watching the kids or visiting with other RVers at the campgrounds. You can grab your camping chairs from the large pass through storage and place them under the 18' awning or by the campfire while you wait. When it's time for bed, the queen bed will be calling your name in the private front bedroom while your kids or guests sleep on the furniture in the main living area. And everyone can take turns getting cleaned up in the full bathroom.
With each Forest River Vibe dual axle travel trailer in the West Region, you will experience a feature-packed trailer including Hyper Lyte construction, laminated "Aluma Frame" side walls and laminated floor, a heated and enclosed underbelly for four seasons of travel, and an aerodynamic fiberglass front cap with E-Z Lube axles. On the inside, you will enjoy a high efficiency A/C cooling system with larger duct work, hard doors to the bedrooms for privacy, Thermofoil wrapped kitchen countertops, glass in the kitchen cabinets, and much more! Choose a Vibe today to start creating memories for a lifetime!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $4,995
Sale Price: $17,995
Stock# P1312
Interior Color: Onyx, Ashen
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Onyx, Ashen |
| Hitch Weight | 768 lbs |
| Dry Weight | 6684 lbs |
| Cargo Capacity | 2884 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TVBB2XLT151773 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


