Used 2020 Forest River RV Vibe 28QB Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 28QB highlights:
- Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Front Bedroom
- Skylight
- Sleeper Sofa
- Pass Through Storage
The kids' favorite part of camping might just be the private bunkhouse with two Vibe cubes and triple bunks, plus storage for their things. You will love having your own private bedroom on the opposite side especially when the giggling will not stop. The L-shaped kitchen counter allows you to make meals no matter who is walking through the trailer to get to the full bathroom. And you can dine inside at the U-shaped dinette or outside under the 18' awning once you add your camp chairs. You might even like to add the optional outside kitchen allowing you more choices when it's time to cook for everyone.
With each Forest River Vibe dual axle travel trailer in the West Region, you will experience a feature-packed trailer including Hyper Lyte construction, laminated "Aluma Frame" side walls and laminated floor, a heated and enclosed underbelly for four seasons of travel, and an aerodynamic fiberglass front cap with E-Z Lube axles. On the inside, you will enjoy a high efficiency A/C cooling system with larger duct work, hard doors to the bedrooms for privacy, Thermofoil wrapped kitchen countertops, glass in the kitchen cabinets, and much more! Choose a Vibe today to start creating memories for a lifetime!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $4,015
Sale Price: $25,980
Stock# 151740
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 896 lbs |
| Dry Weight | 6702 lbs |
| Cargo Capacity | 2994 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


