Used 2020 Forest River RV Vibe 31BH Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 31BH highlights:
- Private Bunkhouse
- Outside Kitchen
- Sleeper Sofa
- Kitchen Island
- Sure-Step
It's time to ditch that tent or upgrade from your small RV to this travel trailer that can sleep up to ten people. The kids will enjoy the private bunkhouse that includes two bunks, plus two Vibe cubes, while you relax in the front private bedroom with a queen bed, and your own wardrobes. This unit features a kitchen island, a three burner cooktop, and a pantry for paper goods or snacks. With dual opposing slides in the living and kitchen area, you'll have plenty of room to stretch out or play a game on the floor. Enjoy family dinner at the dinette or sit back on the sleeper sofa and watch a movie. When evening comes, spend time with loved ones enjoying the fireplace, or spend some time outdoors while you make dinner with the outside kitchen.
Are you ready to pack a whole lot of fun in a great travel trailer? Well, come choose a Forest River Vibe! You'll love the extra-large aluminum-framed pass through storage for all your outdoor gear, plus there is an outside shower, and an LED awning light. On the inside of each model you will find solid surface counter tops, an extra large pots & pans drawer, a 12 volt Everchill residential refrigerator, and a comfy Denver pillowtop mattress to make you feel right at home. Each unit has been constructed with vacuum bonded "Aluma Frame" sidewalls, a 2" laminated floor, and a new 3/4 front fiberglass cap with an LED light, so you can enjoy your travel trailer for years to come!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# 03243263
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 830 lbs |
| Dry Weight | 7673 lbs |
| Cargo Capacity | 1957 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TVBG22LT151517 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


